Corocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (z udziałem WHO, UNESCO, UNICEF) obchodzony jest Światowy Dzień Serca. W Polsce obchody tego dnia po raz pierwszy zorganizowało w 2002 roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W tym roku święto przypada 26 września.
Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości społecznej i upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń krwionośnych, o sposobach ich profilaktyki oraz promocję zdrowego stylu życia. W tym dniu społeczeństwa na całym świecie w sposób szczególny zachęca się do regularnej profilaktyki, podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i kontrolowania masy swojego ciała. Podkreśla się też wagę rzucenia palenia, gdyż każdy palacz ma dwukrotnie wyższe ryzyko zawału serca, w porównaniu z osobami niepalącymi, bez względu na inne występujące czynniki. Palenie znacznie podnosi też ryzyko wszelkich chorób związanych z układem krążenia, w tym nadciśnienia, udaru, choroby wieńcowej czy miażdżycy tętnic.
Serce jest najciężej pracującym mięśniem i nigdy nie odpoczywa. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. W Polsce w 2019 r. wystąpiło około 103 tys. ostrych zespołów wieńcowych , w tym prawie 90 tys. zawałów.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca (i udaru mózgu) należy podjąć działania profilaktyczne, takie jak:
- stosowanie odpowiedniej diety: warzywa, owoce, ograniczenie spożycia czerwonego mięsa na rzecz drobiu i ryb, ograniczenie spożycia cukrów prostych i soli kuchennej,
- zaprzestanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu,
- kontrolowanie masy ciała lub jej redukcję w przypadku istniejącej nadwagi lub otyłości,
- regularną aktywność fizyczną,
- przestrzeganie zaleceń lekarskich,
- kontrolowanie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-serca