Studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli prace nad tworzeniem innowacyjnej aplikacji, która będzie wspomagać lekarzy onkologów w procesie kwalifikacji pacjentów do programów lekowych.
W inicjatywę zaangażowali się nasi specjaliści w dziedzinie onkologii, a w szczególności dr n. med. Ewa Kilar-Kobierzycka, Lekarz Kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej, która zainspirowała studentów do stworzenia aplikacji.
Jak mówi Mateusz Lickindorf, współtwórca i koordynator inicjatywy „pomysł do stworzenia nowatorskiej aplikacji wspomagającej lekarzy w wyborze odpowiednich terapii onkologicznych narodził się podczas zajęć dydaktycznych z farmakologii klinicznej, prowadzonych przez dr Ewę Kilar-Kobierzycką, z możliwością jego realizacji na bazie Oddziału Onkologii Klinicznej SPZOZ w Świdnicy”.
W trakcie zajęć zwrócono uwagę na rosnącą liczbę programów lekowych z możliwością stosowania nowych leków zarejestrowanych do leczenia, jednakże ograniczeniem w ich stosowaniu jest wysoka cena. Ten dynamiczny rozwój terapii specjalistycznych jak tzw. leczenie celowane czy immunoterapia, choć stanowi postęp w medycynie, jednocześnie stawia przed lekarzami ogromne wyzwanie. Problemy wynikają przede wszystkim z faktu, iż konieczność rozważenia wszystkich możliwych terapii leczenia systemowego w oparciu o zaawansowanie choroby u konkretnego pacjenta, jest dla specjalistów bardzo czasochłonna. Co więcej, proces decyzyjny obarczony jest ryzykiem związanym z zastosowaniem kosztownego leczenia u pacjentów, którzy nie spełniają formalnych kryteriów programów lekowych wprowadzanych przez Ministerstwo Zdrowia, a to z kolei wiąże się z odpowiedzialnością prawną.
Program lekowy daje szansę na wprowadzenie nowych cząsteczek do leczenia pacjentom w Polsce, ale też ogranicza wskazania rejestracyjne leku (CHPL).
Aplikacja OncoSort ma być narzędziem opartym na sztucznej inteligencji, która przyspieszy proces wyboru odpowiedniej terapii, co bezpośrednio przekłada się na długość życia pacjenta, i jednocześnie zapewni, że terapia jest zgodna z najnowszymi dynamicznie zmieniającymi się standardami i wytycznymi w Polsce..
Prace nad aplikacją trwają od lipca 2024, a sam projekt łączy wiedzę studentów Wydziału Lekarskiego UM we Wrocławiu oraz Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej. Jak zaznacza Mateusz Lickindorf, student obu wyżej wymienionych kierunków oraz założyciel Studenckiego Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji w Medycynie na UM we Wrocławiu „podjęcie inicjatywy było możliwe dzięki posiadaniu technicznej perspektywy oraz możliwości selekcji właściwych ludzi z koła naukowego oraz wśród znajomych studentów Politechniki, którzy w tak krótkim czasie zorganizowali się w zespół ludzi chętnych do stworzenia aplikacji”.
Początkiem sierpnia, reprezentacja zaangażowanych w projekt studentów, przybyła do naszego Oddziału Onkologii Klinicznej w Świdnicy w celu omówienia funkcjonalności tworzonej aplikacji ze specjalistami w dziedzinie onkologii. Ustalono plan działań w zakresie edukacji przez stworzony zespół na poszczególnych etapach realizacji projektu. Początek to praca zespołowa i komunikacja pacjent-personel medyczny oraz zapoznanie się ze strukturą oddziału onkologicznego.
Życzymy powodzenia na dalszym etapie prac i trzymamy kciuki za pomyślą realizację projektu.