Październik, od 1985 roku, celebrowany jest na świecie jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik). W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Ich celem jest edukacja na temat objawów raka piersi oraz zachęcenie kobiet do regularnej samokontroli piersi, a także do poddawania się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
Niestety, podobnie jak w przypadku większości nowotworów, początkowo rak piersi przebiega bezobjawowo. Pierwszym objawem, który bezwzględnie powinien skłonić kobietę do konsultacji lekarskiej, jest zmiana guzkowa w obrębie gruczołu piersiowego, widoczna pod skórą lub wyczuwalna w trakcie badania palpacyjnego, np. comiesięcznej samokontroli. Zmiana ta najczęściej pojawia się w górno-zewnętrznej stronie piersi, ale może też obejmować brodawkę sutkową (tzw. rak Pageta), który początkowo objawia się jej niewielkim owrzodzeniem.
Czynniki ryzyka ryzyka zachorowania na raka piersi możemy podzielić na te związane z mutacjami genetycznymi oraz pozostałe. Dlatego też przy określeniu sposobu i częstotliwości badań profilaktycznych oraz sposobu leczenia tak ważny jest wywiad onkologiczny. Aż w 25% przypadków choroba występuje bowiem rodzinnie, tzn. u babci, mamy, córki itd.
Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka piersi, które nie mają podłoża genetycznego, kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).
Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
Źródło:
zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/
cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/co-kazda-kobieta-powinna-wiedziec-o-profilaktyce-raka-piersi
Źródło: