Pracownia Videostroboskopii

SP ZOZ w Świdnicy
RSS "Latawiec"
ul. Leśna 27-29
58-100 Świdnica

I PIĘTRO gabinet nr 23

Rejestracja osobista i telefoniczna w dni robocze od pon. do piątku
w godz. 11:30-13:30.

74 6320 311
74 8517  311

Pacjent zgłaszający się na badanie ze skierowaniem z przychodni, która podpisała z naszą pracownią umowę na wykonywanie badań ma wykonywane badanie nieodpłatnie. Przychodnia kierująca musi mieć podpisaną umowę na wykonywanie tego typu świadczeń z SPZOZ w Świdnicy (kontakt w sprawie zawarcia umowy - Kierownik Działu Organizacji i Rozliczeń Anna Trelewska tel. 74 6320 510,74 8517 510).

W Pracowni wykonywane są specjalistyczne badania:
- videoendoskopii,
- videostroboskopii krtani,
- nasofaryngoskopii.

Pacjent zgłaszający się na badanie ze skierowaniem z przychodni, która podpisała z naszą pracownią umowę na wykonywanie badań ma wykonywane badanie nieodpłatnie.  Wykonujemy również badania bez skierowania (odpłatne).

Do badania pacjent zgłasza się NA CZCZO.

Badanie wykonuje lekarz laryngolog przy pomocy endoskopu z kamerą przy użyciu światła stroboskopowego. Oświetlając krtań światłem stroboskopowym (przerywanym) o częstotliwości drgań różnej od częstości drgań fałdów głosowych, lekarz może zaobserwować ruchy fałdów głosowych w zwolnionym tempie i ocenić ich funkcjonowanie. Pacjent ma możliwość obejrzenia badania na monitorze komputera. Videostroboskopia pozwala sprawdzić stopień napięcia, ruchomość i stan strun głosowych, ocenić ich budowę i czynności, wykryć zmiany patologiczne oraz podejrzane zmiany nowotworowe. W badaniu videoskopowym wykorzystuje się sztywną optykę połączoną z kamerą, dającą kolorowy obraz wysokiej jakości, dzięki temu badaniu możliwe jest dotarcie do miejsc trudno dostępnych w zwykłym badaniu laryngologicznym nosa i gardła. Badanie jest mało inwazyjne i bezpieczne. Przeprowadzone jest w pozycji siedzącej, w znieczuleniu  miejscowym.

Wskazania:
- ocena narządu głosu,
- powtarzające się zapalenia krtani,
- diagnostyka zmian patologicznych w krtani,
- podejrzenie obecności polipów,
- podejrzenie ciała obcego w jamach nosa (u dzieci),
- przewlekłe nieżyty nosa,
- diagnostyka krwawień z nosa.

Badanie to przydatne jest u osób, które skarżą się na problemy z chrypką (trwającą dłużej niż dwa tygodnie) szczególnie u tych, które zawodowo posługują się głosem (np. nauczycieli, wykładowców, aktorów czy śpiewaków), aby prawidłowo zdiagnozować przyczyny tych zaburzeń, zaplanować oraz oszacować rokowania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą cenową.