Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi

15 października przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto obchodzone jest w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi, w profilaktyce zdrowotnej znanego pod nazwą Różowy Październik.

Od 1985 roku, miesiąc październik obchodzony jest na świecie jako miesiąc świadomości raka piersi. Ten szczególny czas ma przypominać kobietom, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie lub wykrycie choroby na jej wczesnym etapie.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny.

Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia, gdyż już wtedy trzeba zadbać o profilaktykę.

Niepokojące objawy

  • zmiana kształtu brodawki sutkowej, tzw. inwersja, czyli zaciągnięcie brodawki do środka piersi
  • zaczerwienienie skóry piersi, zwiększone jej napięcie
  • wyciek z brodawki sutkowej, który może zawierać w sobie krew
  • niegojące się rany, pokryte strupem, w obrębie brodawki
  • nierówne zachowanie piersi przy unoszeniu ramion
  • zmiana wielkości lub kształtu piersi w stosunku do drugiej
  • pojawienie się tzw. pomarańczowej skórki

W przypadku wystąpienia choć jednego z wymienionych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu rozpoczęcia pogłębionej diagnostyki i wdrożenia ewentualnego leczenia.

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka pierwotna raka piersi (zapobieganie zachorowaniu) obejmuje zmianę stylu życia – ważne jest między innymi unikanie nadmiernych ilości tłuszczu w diecie, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ograniczenie spożycia alkoholu.

Niezwykle ważne w procesie wczesnego wykrywania raka piersi jest samobadanie piersi. Każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc. Comiesięczną samokontrolę piersi powinno wykonywać się w tym samym dniu cyklu miesięcznego, między 6. a 9. dniem badając piersi przed lustrem w celu wychwycenia zmian w ich wyglądzie, a następnie palpacyjnie np. w trakcie kąpieli pod prysznicem w celu wykrycia ewentualnych guzków pod skórą, a także w pozycji leżącej, nie zapominając przy tym o sprawdzeniu węzłów chłonnych w dole pachowym.

Dodatkowo zaleca wykonywanie badań diagnostycznych, takich jak USG i mammografia, pozwalających wykryć zmiany w piersiach. Ultrasonografię powinna wykonywać każda kobieta między 20 a 30 rokiem życia co 2 lata, a  po 30 roku życia, co rok. Badanie mammograficzne u kobiet w przedziale wiekowym 40 – 49 lat powinno być wykonywane raz na 2 lata, a po 50 roku życia raz w roku. Szacuje się, że mammografia wykonywana co rok zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 15 – 30%.  Mammografia jest badaniem bezpiecznym, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Wykonanie mammografii trwa kilka minut.

W ramach profilaktyki raka piersi wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia mogą skorzystać z bezpłatnego  badania mammograficznego w naszym szpitalu. Sprawdź tutaj 

Źródło:

https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-piersi-u-kobiet-czym-jest

https://www.gov.pl/web/psse-wejherowo/pazdziernik-miesiacem-profilaktyki-raka-piersi

https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/aktualnosci/aktualne-wydarzenia-i-i/2320,Rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi.html