Od kilku lat na całym świecie listopad obchodzony jest jako miesiąc świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, a przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn.
Akcja prowadzona jest pod nazwą Movember (od angielskich słów moustache – wąsy, i November- listopad) czyli wąsopad i polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Takie działanie podejmowane jest nie tylko na znak solidarności z chorującym na męskie nowotwory, ale też w celu propagowania konieczności regularnych badań w kierunku raka prostaty i jąder. Głównym celem inicjatywy jest zmiana podejścia mężczyzn do zdrowia intymnego, przełamanie wstydu związanego z badaniem oraz zachęcanie do profilaktyki.
Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14. a 35. rokiem życia. Jest to najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestką. Nowotwory jądra są w 95% przypadków całkowicie wyleczalne, ale muszą być wcześnie wykryte. Regularne samobadanie jąder – raz w miesiącu po ciepłym prysznicu – pozwala na zauważenie pierwszych objawów. Nowotwór jądra nie ma zdeterminowanych czynników ryzyka – może się zdarzyć bez względu na styl życia. Ryzyko wzrasta u mężczyzn, którzy mieli w rodzinie przypadki tego nowotworu lub w dzieciństwie cierpieli na wnętrostwo (wada rozwojowa u noworodków, która polega na umieszczeniu jądra w niewłaściwym miejscu, np. w pachwinie lub jamie brzusznej).
Rak prostaty występuje głównie u mężczyzn w grupie wiekowej 45+. Jest drugim, po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Jeśli w rodzinie wystąpił taki przypadek (zachorowali ojciec, dziadek lub brat) zaleca się wykonywanie regularnych badań bez względu na wiek. W tym wypadku niezwykle ważne jest robienie okresowych przeglądów zdrowotnych, w tym badań krwi. Poza badaniem palpacyjnym sprawdzającym strukturę gruczołu krokowego (prostaty), podstawowym badaniem, jakie należy wykonać pod kątem diagnostyki jest badanie poziomu PSA, tj. antygenu wydzielanego przez komórki prostaty, obecnego we krwi. W przypadku raka prostaty, ryzyko zachorowania uwarunkowane jest dietą, paleniem papierosów oraz czynnikami genetycznymi. Nawet jeśli nie występują żadne objawy, warto raz w roku, po 45 roku życia, przebadać się pod kątem tego nowotworu.
Niestety, choroby u mężczyzn wciąż stanowią temat tabu, gdyż powszechnie uważa się, że mężczyźni nie płaczą, są silni i nie chorują. Nic bardziej mylnego – chorują i to poważnie. Stąd też akcja Movember ma za zdanie zachęcić do dyskusji i przełamać tabu, a tym samym umożliwić wczesne wykrycie męskich chorób i uzmysłowić jak ważne jest samobadanie i regularne badania w gabinecie.
Więcej informacji oraz lista miejsc, gdzie można wykonać badanie w ramach akcji Movember Polska 2021 ? tutaj
Źródło:
https://mosznowladcy.pl/movember-polska-2021