W Laboratorium Diagnostycznym SPZOZ w Świdnicy, wykonywane są następujące rodzaje badań w kierunku obecności wirusa SARS CoV-2:
1. TESTY ANTYGENOWE (kasetkowe ABBOTT – 15 minut – wynik dostępny w tym samym dniu w godz. 13.00 – 17.00) wykonywane przez Laboratorium Diagnostyczne SPZOZ w Świdnicy, w budynku laboratorium po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się – tel. (74) 851 71 25, tel. (74) 851 71 26, tel. (74) 851 73 13.
Koszt badania – 100,00 PLN (wynik dostępny w tym samym dniu w godz. 13.00 – 17.00)
Na życzenie pacjenta wydajemy tłumaczenie wyniku badania w języku angielskim:
Koszt tłumaczenia wyniku w j. angielskim – 60,00 PLN
2. TESTY MOLEKULARNE ? PCR wykonywane przez Laboratorium Diagnostyczne SPZOZ w Świdnicy, w budynku laboratorium po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się – tel. (74) 851 71 25, tel. (74) 851 71 26, tel. (74) 851 73 13
Koszt badania ? 320,00 PLN (wynik dostępny w następnym dniu)
Koszt badania ? 420,00 PLN (wynik dostępny w tym samym dniu w godz. 16.00 a 18.00)
Na życzenie pacjenta wydajemy tłumaczenie wyniku badania w języku angielskim:
Koszt tłumaczenia wyniku w j. angielskim – 60,00 PLN
________
________
UWAGA:
W celu wykonania badania, również przez obcokrajowców, niezbędne jest podanie polskiego numeru telefonu (może to być numer telefonu miejsca pobytu, np. hotelu lub osoby, u której pacjent się zatrzymał) oraz adresu pobytu w Polsce.
Wyniki wszystkich testów zostają wprowadzone do systemu internetowego EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski), w którym dostępne są informacje (Policja, ZUS, Sanepid, Służby Celne itp.) o objęciu Osoby kwarantanną (w przypadku pozytywnego wyniku testu).
Brak wyżej wymienionych danych (polski numer telefonu oraz adres pobytu w Polsce) uniemożliwia wprowadzenie pacjenta do EWP, a tym samym wykonanie badania.
_______
WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE BADAŃ!!
? Test genetyczny RT-PCR w diagnostyce koronawirusa
Testy RT ? real time PCR są najdokładniejszą metodą określania, czy Pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Badanie polega na izolacji materiału genetycznego z dostarczonej próbki (wymaz z nosogardzieli), który następnie jest powielany i poddawany analizie laboratoryjnej. Tego typu badania charakteryzują się czułością na poziomie 99%.
Testy dają najdokładniejsze wyniki między 7 a 14 dniem od kontaktu z wirusem SARS-CoV-2. Po siedmiu dniach od pojawienia się pierwszych objawów ? wraz ze spadkiem cząsteczek koronawirusa w drogach oddechowych ? precyzja testów PCR maleje.
Test RT ? PCR (inaczej pełny) wykrywa dwie sekwencje genetyczne wirusa w trakcie aktywnej infekcji COVID-19.
Wynik dodatni testu PCR świadczy o obecności materiału genetycznego SARS-CoV-2. Wirusowy RNA może utrzymywać się w drogach oddechowych do 6 tygodni, ale nie jest to jednoznaczne z zakaźnością, która zależy od fazy zakażenia.
Wynik wątpliwy (nierozstrzygnięty) testu PCR nie wyklucza ani nie potwierdza zakażenia, w takim przypadku zaleca się powtórzenie badania po upływie 24 godz.
? Test antygenowy w diagnostyce koronawirusa
Test antygenowy wykrywa antygeny wirusa, czyli struktury rozpoznawane przez organizm jako obce. Pobudzają one układ odpornościowy do działania (wynik jednoznacznie wykaże czy badana osoba jest w trakcie aktywnej infekcji COVID-19). Jest to test immunochromatograficzny, który wykorzystuje wysoce czułe przeciwciała monoklonalne do wykrywania białka nukleokapsydowego SARS -Co-V-2.
Testy antygenowe dają wyniki dodatnie w okresie, gdy ilość wirusa w drogach oddechowych jest największa, czyli zazwyczaj 1-3 dni przed wystąpieniem objawów do 5-7 dni po wystąpieniu objawów. Testy antygenowe charakteryzują się niższą czułością niż testy PCR, ale wysoką swoistością. Oznacza to, że wyniki dodatnie z bardzo wysokim prawdopodobieństwem wskazują na aktywną infekcję SARS-CoV-2, ale wynik ujemny nie daje całkowitej pewności wykluczenia aktywnej choroby.