Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej, obchodzony w tym roku w właśnie dzisiaj, 12. października,  to dzień działań na rzecz wspierania idei hospicjów i opieki paliatywnej na całym świecie. „Voices for Hospices” to fala koncertów odbywających się co dwa lata podczas Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej.
Światowy Dzień Opieki i Opieki Paliatywnej odbywa się w drugą sobotę października każdego roku, a „Voices for Hospices” odbywają się w tym samym dniu co dwa lata.

Jakie są cele Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej? Przede wszystkim zwrócenie uwagi na konieczność zwiększenia dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie oraz regularne zbieranie funduszy na wsparcie i rozwój usług opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie. Ponadto działania ukierunkowane są na zwiększenie świadomości i zrozumienia potrzeb – medycznych, społecznych, praktycznych, duchowych – osób żyjących z chorobą ograniczającą ich życie i życie ich rodzin.
Światowy Dzień Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej jest organizowany przez komitet Worldwide Hospice Palliative Care Alliance, sieć krajowych i regionalnych organizacji opieki hospicyjnej i paliatywnej, które wspierają rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie.

Źródło: thewhpca.org