Wydawałoby się, że każdy wie czym są choroby reumatyczne. Tymczasem narosło wokół nich wiele stereotypów i mitów. Zbliżający się Światowy Dzień Reumatyzmu, który przypada 12 października, to doskonała okazja, aby podnieść społeczną świadomość na temat schorzeń reumatycznych. Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej ?Nie odwracaj się plecami od bólu?, przypadkowe osoby zostały zaproszone do wcielenia się w sytuację osób chorych na choroby reumatyczne, a ich doświadczenia zobaczyć można oglądając krótki film pt. ?Zrozumieć reumatyzm?.
Potocznie nazywany ?reumatyzm? to tak naprawdę około 200 różnych chorób, które atakują układ ruchu, w tym przeważnie stawy. Późno zdiagnozowana i źle leczona choroba może w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności, pozbawiając pacjentów możliwości pracy zawodowej, a nawet samodzielnego funkcjonowania. Wszystkie choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłym, nawracającym bólem.
Choroby reumatyczne dotykają osób w każdym wieku, bez względu na rasę czy płeć. Z ich powodu cierpi ponad 9 milionów Polaków ? statystycznie, co czwarty. Wśród chorób reumatycznych są m.in. choroby o podłożu zapalnym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).
Podłoże zapalne chorób reumatycznych wiąże się z niewłaściwym działaniem układu odpornościowego. Szacuje się, że na tę kategorię nieuleczalnych schorzeń cierpi od 300 do 500 tysięcy osób w naszym kraju. Aby zapewnić chorym jak najlepszą jakość życia i dać szansę na zachowanie sprawności, konieczne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy oraz wdrożenie właściwego postępowania terapeutycznego.
Źródło: kiedybolaplecy.pl