28 maja 2023 r. zespół lekarzy z Ośrodka Pamięci i Dokumentacji Historycznej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu oraz Szpitala Latawiec w Świdnicy upamiętnił pierwszą rocznicę odsłonięcia tablicy pamiątkowej, dedykowanej „Pamięci lekarzy więźniów KL Gross-Rosen”.
Symboliczne wieńce i znicze zostały złożone pod tablicą przez Burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchytę, przedstawicieli Ośrodka Pamięci i Dokumentacji Historycznej DIL we Wrocławiu – prof. dr hab. Barbarę Bruziewicz-Mikłaszewską, dr Leszka Pałkę oraz dr n. med. Ewę Kilar, reprezentującą Koło Terenowe DIL w Świdnicy i SPZOZ w Świdnicy.
Podczas spotkania, które trwało do późnych godzin popołudniowych, poruszanych było wiele wątków dotyczących lekarzy więźniów przebywających w KL Gross-Rosen. Niektórzy z ocalałych, po zakończeniu wojny podjęli decyzję o dalszej pracy zawodowej, jednak znane są też historie osób, które zdecydowały się studiować medycynę już po opuszczeniu obozu koncentracyjnego. Jak zaznacza dr Ewa Kilar „doświadczenia więźniów miały charakter tzw. sytuacji granicznych, które pozostawiają trwały ślad w osobowości człowieka, naznaczony bólem i cierpieniem. Często te uczucia były skrywane na rzez oddania się pracy zawodowej i naukowej do granic możliwości. Życiorysy kolegów lekarzy z okresu II wojny światowej i po jej zakończeniu, pokazują ich siłę pomimo skrajnych, wyczerpujących warunków bytowych w obozach„.
„Nigdy nie wiesz , jak silny jesteś, dopóki bycie silnym nie stanie się jedynym wyjściem jakie masz” (Bob Marley).
Szczególne podziękowania Pani doktor Ewie Kilar oraz wszystkim osobom zaangażowanym w uroczystość, za możliwości wzięcia w niej udziału przez przedstawicieli Ośrodka Pamięci i Dokumentacji Historycznej DIL, złożył Pan Jacek Bondyra p.o. Dyrektor Biura Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i jak zaznaczył: „Dzięki temu pamięć o misji lekarza nawet w najbardziej skrajnie granicznej sytuacji jakim był obóz koncentracyjny będzie przekazywana kolejnym generacjom„.