Marzec miesiącem świadomości endometriozy

W 1993 r. stowarzyszenie Endometriosis Association ustanowiło marzec miesiącem świadomości endometriozy. Szacuje się, że na endometriozę cierpi ok. 200 mln osób na całym świecie, jednak świadomość na temat choroby wciąż jeszcze jest znikoma. Stąd też, celem ustanowienia święta było zapewnienie edukacji, wsparcia i badań kobietom zmagającym się z tym schorzeniem, ale też upowszechnienie wiedzy na temat tej podstępnej choroby..


Endometrioza
to schorzenie, w przebiegu którego tkanka normalnie wyściełająca wnętrze macicy – endometrium – obecna jest też poza jamą macicy. Najczęściej komórki błony śluzowej macicy wszczepiają się w narządy miednicy mniejszej – jajniki, jajowody, więzadła, pęcherz moczowy czy jelita. Znane są jednak przypadki osadzenia endometriozy na narządach odległych, jak nerki czy serce, a także w bliznach pooperacyjnych – najczęściej po cesarskim cięciu. W bardzo rzadkich przypadkach może pojawić się na przeponie i w płucach, a nawet mózgu. Endometrioza może wystąpić właściwie w dowolnym miejscu w organizmie, ponieważ komórki endometrium mogą przemieszczać się przez układ krwionośny lub układ limfatyczny do innych części ciała.

Przyczyn endometriozy najczęściej upatruje się w zmianach hormonalnych. Tkanki te są podatne na zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Podobnie jak endometrium, pogrubiają się, rozpadają się i krwawią z każdym cyklem miesiączkowym. Nie mają jednak możliwości wydostania się z organizmu, więc powodują stan zapalny.

Badania dowiodły, że za wywołanie choroby mogą odpowiadać także mechanizmy autoimmunologiczne. Wsteczny przepływ krwi menstruacyjnej do jamy miednicy może wypierać komórki endometrium poza macicę. Organizm może nie rozpoznać i nie wyeliminować komórek endometrium znajdujących się poza macicą. Istnieje też szansa, że komórki endometrium mogą przyczepić się do tkanki bliznowatej podczas zabiegu chirurgicznego, takiego jak np. cesarskie cięcie.

Jakie są typowe objawy endometriozy?

Choroba ta ma różne objawy. Najłatwiejsze do rozpoznania w badaniu USG są torbiele endometrialne występujące w jajnikach.
Co powinno niepokoić?

  • Obfite krwawienia miesiączkowe oraz krwawienia międzymiesiączkowe.
  • Bolesne miesiączki. Silny ból i skurcze w okolicach miednicy mogą pojawić się przed miesiączką i rozciągać się na kilka dni. Może także pojawiać się ból w dole pleców i brzucha. Menstruacji mogą towarzyszyć biegunka, zaparcia, nudności.
  • Ból przy wypróżnianiu lub oddawaniu moczu. Najprawdopodobniej wystąpią te objawy podczas miesiączki.
  • Ból podczas stosunku lub po nim – jest powszechny w przypadku endometriozy.
  • Bezpłodność. Endometrioza jest często diagnozowana u kobiet leczących się z powodu niepłodności.

    Świadomość jest bardzo ważna!

    Odczuwanie silnego bólu podczas miesiączki nie jest normalne. Chociaż wiele kobiet doświadcza bolesnych miesiączek, te z endometriozą zazwyczaj opisują ból menstruacyjny jako niezwykle silny, nasilający się z czasem. Bagatelizowanie objawów znacznie opóźnienia rozpoznania i rozpoczęcie właściwego leczenia. Endometrioza jest czasami mylona z innymi stanami, które mogą powodować ból w okolicy miednicy – torbielami jajników, chorobą zapalną miednicy (PID), zespołem jelita drażliwego (IBS).

Źródło:

https://www.doz.pl/czytelnia/a15881-Marzec_miesiacem_swiadomosci_endometriozy._Co_wiemy_o_tej_podstepnej_chorobie

https://www.rehasport.pl/twoje-zdrowie/endometrioza-wazny-kobiecy-problem,5151,n,4336