28 maja – Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day). Oficjalnym symbolem tego wyjątkowego dnia jest czerwony znak & – wyrażający solidarność z osobami dotkniętymi nowotworami krwi.

W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś słyszy diagnozę, że choruje na nowotwór krwi, w tym min. białaczkę. Mimo, iż obszar hematoonkologii w zakresie diagnostyki i leczenia wyróżnia się dużą  innowacyjnością to w ciągu ostatnich 25 lat liczba Polaków chorujących na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie.

Większość nowotworów krwi ma źródło w szpiku kostnym, który odpowiada za produkcję krwi. To właśnie w tym miejscu komórki macierzyste dojrzewają i rozwijają się w trzy elementy morfotyczne: krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (limfocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). W większości przypadków nowotworów krwi dochodzi do niekontrolowanego namnażania się nieprawidłowych komórek, które uniemożliwiają krwi pełnienie wielu funkcji, jak np. zwalczanie zakażeń czy zapobieganie krwawieniom. Rak krwi dzieli się na nowotwory układu krwiotwórczego oraz nowotwory układu chłonnego.

Najczęstsze objawy świadczące o wystąpieniu nowotworu krwi to m.in. chroniczne osłabienie, depresja i chęć izolacji od ludzi, gorączka, niedokrwistość, nocne poty, obniżona odporność na infekcje i nieuzasadnione krwawienia, powiększenie węzłów chłonnych, skłonność do powstawania siniaków i wybroczyn, utrata masy ciała, zaburzenia o podłożu hormonalnym czy zaburzenia neurologiczne. Warto jednak podkreślić, iż są to symptomy charakterystyczne dla wielu innych chorób i często bagatelizowane, dlatego niezwykle ważna jest wnikliwa obserwacja swojego stanu zdrowia oraz regularne badanie się.

Kluczowe w skutecznym leczeniu nowotworów krwi jest wczesne rozpoznanie choroby, a pierwszym krokiem do zadbania o swoje zdrowie jest wykonywanie regularnej morfologii.

Warto pamiętać, że jedną z form wspierania chorych na choroby hematoonkologiczne jest świadoma rejestracja jako dawca szpiku. Każdego roku do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych zakwalifikowanych zostaje ponad 800 pacjentów. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia jest zgodny niespokrewniony dawca szpiku ? ?bliźniak genetyczny?. Szansa na jego znalezienie wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu nawet 1:kilku milionów. To pokazuje, jak ważna i potrzebna jest idea dawstwa szpiku.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/psse-krakow/swiatowy-dzien-walki-z-nowotworami-krwi

https://publicystyka.ngo.pl/idea-dawstwa-szpiku-od-baltyku-po-tatry-28-maja-swiatowy-dzien-walki-z-nowotworami-krwi

https://www.medexpress.pl/swiatowy-dzien-walki-z-nowotworami-krwi/84681