Nowoczesny system do wideochirurgii z użyciem zieleni indocyjaninowej 4K, o wartości 531 tysięcy złotych, trafił na Blok Operacyjny i jest już wykorzystywany przez naszych specjalistów do wykonywania operacji z zakresu ginekologii onkologicznej.
Zakupiona ze środków własnych szpitala, kolumna laparoskopowa daje wiele nowych możliwości diagnostycznych, a dzięki zastosowaniu najnowszych technologii pozwala lekarzom dostrzec to, co niewidoczne gołym okiem.
System kamery 4K 1688 firmy Stryker, wykorzystuje obrazowanie fluorescencyjne w zakresie bliskiej podczerwieni z użyciem zieleni indocyjaninowej (ICG) – substancji, która niedostrzegalna gołym okiem po wzbudzeniu promieniami podczerwonymi, staje się seledynowo-zielona i jest bardzo dobrze widoczna. Dzięki temu możliwa jest wizualizacja krążenia, w tym naczyń limfatycznych i krwionośnych, a także perfuzji tkanek. Barwnik ICG daje też możliwość identyfikacji węzła wartowniczego – pierwszego węzła chłonnego, do którego dociera chłonka z guza nowotworowego oraz oceny ukrwienia.
Technologia ta jest nieoceniona przy wykrywaniu komórek nowotworowych, gdyż doskonale uwidocznia chore tkanki, pozwalając precyzyjnie określić zakres zabiegu operacyjnego, a co za tym idzie ograniczyć do minimum ilość niepożądanych zdarzeń. Dzięki zastosowaniu barwnika ICG nie ma konieczności usuwania wszystkich węzłów chłonnych w rejonie narządu zaatakowanego przez nowotwór, co do tej pory wiązało się z powikłaniami, obrzękiem, pogorszeniem jakości życia i sprawności pacjenta.
Warto podkreślić, że użycie zieleni indocyjaninowej jest nieszkodliwe dla pacjenta i stanowi bezpieczną alternatywę dla ryzykownych znaczników promieniotwórczych.
Świdnicki szpital nieustannie dąży do poprawy jakości świadczonych usług. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w nowoczesny sprzęt medyczny. Nowy zakup to kolejny krok w stronę rozwoju ginekologii onkologicznej w naszym szpitalu. Zastosowanie nowoczesnej technologii, jaką dysponuje zakupiona kolumna laparoskopowa znacznie zwiększy bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów u pacjentek z nowotworami ginekologicznymi, poprawi komfort ich hospitalizacji oraz przyspieszy proces leczenia.