Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Rak Szyjki Macicy stanowi drugą co do częstości przyczynę zgonów wśród kobiet z powodu chorób nowotworowych, a także jest drugim na świecie, co do częstości występowania rakiem wśród kobiet.

Na wczesnym etapie jest wyleczalny w około 99% przypadków, natomiast niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta po 25 r. ż. regularnie wykonywała profilaktyczne badania cytologiczne.

Do tego ma zachęcać Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który w tym roku przypada w dniach 17-23 stycznia. Z wydarzeniem od kilku lat związana jest akcja pod nazwą Pink Lips, zachęcająca kobiety do malowania ust na różowo nie tylko w geście solidarności z osobami walczącymi z nowotworem, ale też w celu uświadamiania jak ważnym problemem jest rosnąca liczba zachorowań na tę chorobę oraz jak istotną rolę w zapobieganiu jej ma profilaktyka. Podczas wydarzenia poruszane są tematy m.in. regularnego wykonywania badań profilaktycznych i przyjmowania szczepień ochronnych przeciwko HPV. Zdjęcia z różowymi ustami, czy podświetlone na różowo budynki, mają zwrócić uwagę na coraz częstszą zachorowalność i przypomnieć o profilaktyce.

W Polsce nowotwory złośliwe szyjki macicy powodują 3,8% zgonów nowotworowych u kobiet. Choroba najczęściej  rozwija się u kobiet pomiędzy 35 a 59 r. ż., gdzie średni czas rozwoju choroby to około 14 lat. Nowotwór atakuje cicho i powoli, przez wiele lat choroba nie daje żadnych dolegliwości, pojawienie się wyraźnych objawów wskazuje zazwyczaj na zaawansowane stadium, trudne lub niemożliwe do wyleczenia. Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie.

Profilkatyka Raka Szyjki Macicy 

Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.  Pierwsze takie badanie powinno odbyć się do trzech lat od inicjacji seksualnej. Najlepszym momentem do pobrania komórek  z szyjki macicy jest okres między 10 a 20 – tym dniem cyklu miesiączkowego.

Istnieje również możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Zalecany wiek szczepienia to okres pomiędzy 9 a 18 r. ż. tj. przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Szczepienia wykazują się duża skutecznością w zapobieganiu chorobom związanym z zakażeniami HPV (w tym typu onkogennego).

Co zwiększa ryzyko zachorowania?

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na RSM należą: przewlekłe zakażenie onkogennymi typami HPV, wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, duża liczba partnerów płciowych oraz duża liczba porodów. Wpływ na wystąpienie nowotworu może mieć też wieloletnie palenie papierosów oraz niski status socjoekonomiczny.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/europejski-tydzien-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-2021