Medycyna o ponad trzech dekad korzysta z niezwykłych właściwości komórek macierzystych znajdujących się w krwi pępowinowej. Dziś, 15 listopada w Światowym Dniu Krwi Pępowinowej, cały świat wspomina niezwykłe wydarzenie sprzed 33 lat, jakim był pierwszy w historii przeszczep komórek macierzystych z krwi pępowinowej.
Przeszczepu dokonano wówczas u cierpiącego na niedokrwistość 5-letniego chłopca, dla którego dawcą była jego nowonarodzona siostra. Była to jedyna szansa na przeżycie chłopca, ponieważ żaden z pozostałych członków jego rodziny nie mógł być dawcą. Operację, z powodzeniem przeprowadzili w Paryżu dr Eliane Gluckman oraz dr Hal Broxmeyer.
Od tego czasu wykorzystanie cennych komórek krwiotwórczych, pobranych tuż po porodzie, stało się terapią standardową w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób, w tym białaczki i chłoniaka. Przez ponad 30 lat przeprowadzono ponad 40 tysięcy przeszczepień od dawców z rodziny lub niespokrewnionych.
Dziś, o niezwykłych właściwościach krwi pępowinowej wiemy już naprawdę wiele i aż trudno uwierzyć że do niedawna była ona traktowana wyłącznie jako „odpad” i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Obecnie pobiera się ją w celu wyizolowania komórek macierzystych do przechowywania i późniejszego wykorzystania w leczeniu.
Krew pępowinowa to krew, która zostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po odpępnieniu dziecka. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej, tak jak te ze szpiku, mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego i wykazują przy tym większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych. Mogą być wykorzystywane zarówno do przeszczepów autologicznych (wtedy dawca jest biorcą pobranych komórek) jak i allogenicznych (biorca dostaje komórki od innej osoby, np. przeszczepy rodzinne). Krew pępowinową można zabezpieczyć tylko raz w życiu – podczas porodu. Pochodzące z niej komórki macierzyste mogą w przyszłości posłużyć w ratowaniu zdrowia i życia nie tylko ich właściciela, ale też jego bliskich. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są bowiem dużo bardziej ?uniwersalne? w zastosowaniu ? wystarczy zaledwie 60 proc. zgodności HLA, a nie pełna jak w przypadku przeszczepień szpiku kostnego.
Zastosowanie krwi pępowinowej:
-
80 chorób onkologicznych i hematologicznych ? tyle chorób jest obecnie leczonych przeszczepieniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej
-
Autyzm i mózgowe porażenie dziecięce ? ostatnie badania wskazują na korzyść kliniczną z podania własnej krwi pępowinowej
- Medycyna regeneracyjna ? komórki macierzyste ze sznura pępowinowego są szeroko stosowane w rekonstrukcji neuronów, stawów i kości.
Mimo wielu korzyści z zastosowania krwi pępowinowej istnieją też ograniczenia, wśród których dużą barierę stanowią koszty pobrania i bankowania krwi pępowinowej, które muszą ponieść rodzice. Czasem istnieją też przeciwwskazania do pobrania krwi pępowinowej, np. zakażenie wirusem HIV. Krew pępowinowa i pochodzące z niej komórki macierzyste nie są cudownym lekarstwem na wszystkie choroby ludzkości, jednak kolejne badania i nieustający rozwój medycyny dają nadzieję, że dzięki ich zastosowaniu już wkrótce możliwe będzie niwelowanie szkód wyrządzanych przez rożnego rodzaju schorzenia. Prawdopodobieństwo leczenia komórkami macierzystymi w przyszłości wynosi 1:100.
Szczegółowe informacje nt. pobierania i przechowywanie krwi pępowinowej:
Źródło:
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/zabezpieczenie-krwi-pepowinowej?gclid=CjwKCAiAp8iMBhAqEiwAJb94z0Wx6HsWt0UWEQCYNcDmNpihvu9bjVpe8Ogqxoe2yWSifXaCHReT0RoCaIEQAvD_BwE