Dostęp do opieki diabetologicznej: Jeśli nie teraz, to kiedy? – Światowy Dzień Cukrzycy

foto: diabetyk.org.pl

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy, święto obchodzone corocznie, w rocznicę urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Wydarzenie ustanowione zostało przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych Międzynarodowej Federacji Diabetyków (IDF) wynika, że 537 milionów dorosłych na całym świecie żyje z cukrzycą. Cukrzyca dotyka ludzi młodych i starszych. Nie ma na nią też wpływu płeć czy rasa. Z każdym rokiem odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowalności na cukrzycę. Można wiec już mówić o pandemii tego schorzenia.

ryc.: opracowanie własne w oparciu o projekt i dane diabetesatlas.org (12.11.2021)

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej w temacie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą, a także zwrócenie uwagi na nieubłagane statystyki dotyczące zachorowalności na tę chorobę. W latach 2021-2023 obchody skupią się na tematyce dostępu do opieki diabetologicznej, a hasło przewodnie obchodów brzmi: „Dostęp do opieki diabetologicznej: Jeśli nie teraz, to kiedy?”. Rola pielęgniarek w procesie opieki nad pacjentem z cukrzycą jest niezwykle istotna, stąd też ważne, aby w tym dniu szczególnie docenić ich pracę i zaangażowanie.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Przewlekła hiperglikemia powoduje uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, a zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Cukrzyca na świecie w 2021 roku wg danych Międzynarodowej Federacji Diabetyków (IDF) :

    • 537 milionów dorosłych (20-79 lat), czyli ok. 1 na 10, żyje z cukrzycą. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 643 milionów, a do 2045 roku do 784 milionów.
    • Ponad 4 na 5 (81%) dorosłych z cukrzycą żyje w krajach o niskich i średnich dochodach.
    • Cukrzyca jest odpowiedzialna za 6,7 miliona zgonów w 2021 roku – 1 co 5 sekund.
    • Cukrzyca spowodowała co najmniej 966 mld dolarów wydatków na zdrowie – wzrost o 316% w ciągu ostatnich 15 lat.
    • 541 milionów dorosłych ma upośledzoną tolerancję glukozy (IGT), co stawia ich w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Źródło:

worlddiabetesday.org

diabetyk.org.pl

diabetesatlas.org

nipip.pl/14-listopada-swiatowy-dzien-cukrzycy/