28 października – Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów

28 października to Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów. Dziś, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić naszej kondycji psychicznej. Warto zatrzymać się w codziennym pędzie, nie dać się natłokowi negatywnych myśli, „ciężkich” tematów i niezliczonych spraw do załatwienia.

Dlaczego jest to tak ważne?

Stres jest wielkim wrogiem naszego organizmu, a to wszystko dlatego, że niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Szacuje się, że 80?90% chorób, na które zapadamy, jest związanych ze zbyt długotrwałą czy nadmierną ekspozycją na stres. Najczęściej  z jego powodu cierpią: serce, naczynia krwionośne, układ pokarmowy i kondycja psychiczna. Inne możliwe straty to zaniedbywanie więzi z bliskimi, obniżenie wydajności i spadek ogólnego zadowolenia z życia.

Stres, rozumiany jako nieswoista reakcja organizmu na wszelkie stawiane mu ?żądania ? czyli stresory? jest zjawiskiem naturalnym, mającym na celu mobilizację energii organizmu do działania i pokonywania różnorodnych wymagań, przeszkód i barier. Niewątpliwie pewien poziom stresu jest nam potrzebny, ponieważ pomaga radzić sobie z życiowymi wyzwaniami: stymuluje aktywność i czujność mózgu, wzmaga motywację i kreatywność. Problem pojawia się wtedy, gdy poziom stresu tolerowany przez nasz organizm zostanie gwałtownie przekroczony (sytuacja kryzysowa), bądź doświadczamy go w mniejszych dawkach, ale w dłuższym okresie czasu (stres chroniczny). W takich sytuacjach dochodzi do przeciążenia stresem i naruszenia równowagi pomiędzy napotkanym obciążeniem, a zasobami organizmu niezbędnymi do jego przezwyciężenia.

Jak objawia się przeciążenie stresem?

Przeciążony organizm wysyła nam ostrzeżenia, takie jak: bóle mięśni i stawów, zmęczenie poranne, problemy z zasypianiem, przerywany sen, niepokój weekendowy, drażliwość, lęki. Organizm zaczyna się bronić, rezygnując z przeznaczania energii na mniej niezbędne życiowo funkcje, takie jak uroda (włosy, skóra, paznokcie), pamięć, wzrok, kontakty z ludźmi. Wszystko po to, aby energii wystarczyło na hipotetyczną walkę z zagrożeniem. Kiedy stan ten jest krótkotrwały, organizm stopniowo powraca do homeostazy, regenerując się i przywracając naturalne funkcje. Jeśli jednak przeciążenie trwa długo (miesiące, lata) ? i w efekcie mamy zszargane nerwy, to powrót do równowagi wymaga więcej nakładów i czasu, a czasem i środków (leczenie bywa kosztowne).

Jak sobie radzić ze stresem?

Ważne jest, aby każdy z nas odnalazł i praktykował najlepsze dla siebie sposoby na rozładowanie chronicznego napięcia i przywracania stanu równowagi. Każdy z nas ma swoje ulubione sposoby na to, by odpocząć, ?złapać oddech? i uspokoić „zszargane nerwy?. Istnieje wiele konstruktywnych sposobów na regenerację i odzyskanie równowagi. Ich wspólną cechą jest to, że pomagają nam wyciszyć umysł, uspokoić gonitwę myśli, przerwać nieustające rozmyślania o problemach i skierować uwagę na ?tu i teraz?. Najczęściej są to czynności, które po prostu sprawiają nam przyjemność, np. hobby, ulubiona aktywność fizyczna, spotkania towarzyskie czy służące regeneracji psychicznej i fizycznej (np. wysypianie się, zdrowa dieta, rezygnacja z używek, techniki relaksacyjne, praktykowanie uważności). Warto nauczyć się walczyć z nerwami i skutecznie stawiać czoła stresowi bo spokojne życie to dłuższe i zdrowsze życie .

Źródło:

https://isp.policja.pl/