19 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Anemii Sierpowatej. Święto to zostało ustanowione w 2009 roku i dodane do kalendarza UNESCO, w celu szerzenia wiedzy wśród społeczeństwa na temat tej choroby.
Anemia sierpowata jest rodzajem niedokrwistości polegającej na występowaniu zaburzeń w hemoglobinie człowieka. Dotyczy ona krwinek czerwonych, które zmieniają swój pierwotny kształt. Nieprawidłowy wygląd czerwonych krwinek jest też głównym objawem tej choroby. Zamiast kształtu owalnego jest on sierpowaty, co prowadzi do mniejszej objętości ciałek krwi i powoduje większą podatność na uszkodzenia. Choroba ta jest nieuleczalna i zagraża życiu pacjenta. Może powodować zlepianie się krwinek, zaburzenia w dopływie krwi do organów, zakrzepicy, infekcji bakteryjnych, zawału serca, a nawet martwicy narządów.
Do widocznych objawów choroby zaliczyć można:
- bladość skóry,
- nadmierne osłabienie,
- bóle,
- gorączka,
- opuchlizna kończyn,
- wrzody,
- nadmierna potliwość i wiele innych.
Dolegliwości pojawiają się najczęściej w sytuacji wysiłku fizycznego, a także na dużych wysokościach. Jest to spowodowane tym, że krwinki czerwone o sierpowatym kształcie nie są tak efektywne w przenoszeniu tlenu, a ponadto w takich warunkach szybko ulegają uszkodzeniu.
Jak leczy się anemię sierpowatą?
Anemia sierpowata jest schorzeniem genetycznym, stąd nie jest możliwe przywrócenie organizmowi możliwości produkowania krwinek o odpowiednim kształcie za pomocą leków. Jedyną dostępną metodą może być wykonanie przeszczepu szpiku, ponieważ to tam produkowane są czerwone krwinki. Ten sposób leczenia obecnie jest jednak w fazie testów.
Chorobę leczyć można wyłącznie objawowo. Podstawą jest unikanie zakażeń, zalecane są również odpowiednie szczepienia oraz profilaktyczne podawanie antybiotyków. W przypadku wystąpienia omdleń leczenie polega na hospitalizacji, podawaniu tlenu, a nawet w ostateczności na przetoczeniu krwi.
Źródło:
https://www.forumkardiologiczne.pl/wiadomosc/19-czerwca-swiatowy-dzien-anemii-sierpowatej/23547