14 maja przypada
Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. Farmaceuci to przedstawiciele zawodu niezwykle odpowiedzialnego, wymagającego ogromnej wiedzy, dokładności ale też empatii. Obchody dzisiejszego święta zostały zapoczątkowane w 1968 roku w Turcji, a ustanowiono je dla upamiętnienia reform społecznych dokonanych w tym kraju przez sułtana Mahmuda II (1785?1839). Zasłynął on m.in. z
utworzenia 14 maja 1839 roku pierwszej klasy farmaceutycznej w Cesarskiej Szkole.
Na przestrzeni wieków zawód farmaceuty znacznie się zmienił. Dawniej, oprócz leków sprzedawał on również wyroby cukiernicze i dietetyczne, świece, kosmetyki, środki chemiczne, a także tytoń, wina i napoje na bazie alkoholu. Dziś farmaceuci odpowiadają nie tylko za sprzedawanie nam leków ale też sporządzanie, wytwarzanie, analizowanie i przechowywanie produktów leczniczych oraz leków recepturowych.
Międzynarodowy Dzień Farmaceuty jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na zawód farmaceuty i docenienie jego niezwykłej roli w procesie opieki nad pacjentem, którą to rolę szczególnie podkreśliła pandemia koronawirusa. Apteki przez cały czas stanu epidemii nie zawiesiły swej działalności, a farmaceuci nie zaprzestali bezpośredniego kontaktu z pacjentami, którzy przychodzą do aptek nie tylko po niezbędne lub mogące się przydać lekarstwa czy środki ochrony osobistej, ale bardzo często po rzetelną informację.
W tym szczególnym dniu wszystkim Farmaceutom serdecznie dziękujemy za trud jaki wkładają w swoje obowiązki oraz za wszystko co czynią dla polepszenia ochrony zdrowia pacjentów. Życzymy satysfakcji z wykonywanego zawodu i wytrwałości w niesieniu pomocy ???