11 kwietnia przypada Światowy Dzień Choroby Parkinsona (ang. World Parkinson’s Disease Day, World PD Day). Święto obchodzone jest corocznie od 1997 roku, a jego data nie jest przypadkowa – upamiętnia narodziny Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał objawy choroby neurodegradacyjnej nazwanej od jego nazwiska.
Celem obchodzonego święta jest pogłębienie świadomości na temat tego czym jest ta choroba i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby chorujących. Choroba Parkinsona zazwyczaj dotyka ludzi starszych, ale bywa, że chorują na nią także osoby po pięćdziesiątym roku życia, a nawet młodsze.
Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, a powoduje ją zanik wytwarzających dopaminę komórek nerwowych w mózgu. Dopamina to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za prawidłowe przesyłanie sygnałów umożliwiających pracę mięśni. Wskutek mniejszego stężenia dopaminy w mózgu pojawiają się objawy takie jak zmęczenie, spowolnienie i niezgrabność ruchów, drżenie rąk, często mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu, czy depresją.
Choroba Parkinsona rozwija się powoli. Coraz poważniejsze zmiany w mózgu skutkują upośledzeniem czynności poznawczych i nasileniem objawów. Pojawiają się dodatkowo: zaburzenia równowagi, pochylona do przodu sylwetka, trudności z wykonywaniem codziennych czynności jak mycie, jedzenie, ubieranie.
Wszystko to powoduje narastające problemy z codziennym funkcjonowaniem i konieczność pomocy innych osób. W zaawansowanych przypadkach osoba chora nie opuszcza swojego domu i może wymagać całodobowej opieki.
Wyróżnia się 3 główne objawy choroby Parkinsona:
- Drżenie – mimowolny ruch kończyn
- Powolność – ruchy są wolniejsze lub mniej skoordynowane
- Sztywność – sztywne lub nieelastyczne mięśnie.
Nie odkryto jeszcze jednoznacznych przyczyn choroby Parkinsona, jednak uważa się, że jest to połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Kombinacja niekorzystnych czynników sprzyja obumieraniu niektórych komórek nerwowych produkujących dopaminę. Choroba Parkinsona może być dziedziczona, więc osoby, u których w rodzinie występowała, znajdują się w grupie ryzyka. Badania nad przyczyną rozwijania się choroby trwają i być może w przyszłości pozwolą na skuteczne leczenie.
Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona jak i samej choroby jest czerwony tulipan ? dający nadzieję chorym na lepsze życie. To również symbol Europejskiego Stowarzyszenia Choroby Parkinsona (EPDA) i Fundacji Parkinson w Polsce.
Źródło: