Światowy Dzień Nerek

Co roku, w drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Jest to inicjatywa wspólna Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologii (ISN) i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek (IFKF). Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia naszych nerek i związanych z nimi problemów zdrowotnych, świadomości czynników ryzyka oraz sposobu życia z chorobą nerek.

Nerki to skomplikowane narządy, które wykonują wiele podstawowych zadań, aby utrzymać nas w zdrowiu. Oczyszczają one krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek, wydalają nadmiar wody i sodu. Prawidłowa praca nerek pozwala na utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego krwi, wytwarzanie czerwonych krwinek i utrzymanie zdrowych kości.

Statystyki wskazują, że 95 procent ludzi z chorymi nerkami umiera przedwcześnie z powodu zbyt późnej, bądź niewłaściwej diagnozy. Tymczasem, aby zdiagnozować chorobę nerek wystarczą proste i tanie badania krwi i moczu. Według szacunkowych danych na nerki choruje w Polsce 4,5 miliona osób, choć większość nie ma świadomości istniejącej choroby. Nawet uszkodzone w 90% nerki nie dają żadnych charakterystycznych objawów, a zatrzymanie choroby na zaawansowanym etapie jest niemożliwe.
Niestety pierwsze sygnały choroby nerek, pojawiają się dopiero, gdy chory traci ponad połowę czynnego miąższu nerek. Im później choroba zostanie wykryta, tym gorsze są rokowania, a często kończy się to koniecznym dializowaniem, które wprawdzie ratuje życie pacjenta, ale nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie i oznacza przeorganizowanie dotychczasowego trybu życia. W najgorszym przypadku pacjent musi zostać poddany przeszczepowi.

Co sprzyja chorobom nerek ?

Głównym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu chorób nerek jest cukier. Spożywanie nadmiernej ilości przetworzonej żywności i brak ruchu sprzyjają rozwijaniu się cukrzycy, a ta z kolei ma bardzo destrukcyjny wpływ nerki. Przyczyną chorób nerek jest także nadciśnienie tętnicze, choroby krążenia ? udary, zawały serca, wielotorbielowatość nerek, kłębuszkowe choroby nerek należące do chorób autoimmunologicznych, choroby wrodzone czy choroby śródmiąższu nerek, których przyczyną są m.in. nieleczone, nawracające infekcje dróg moczowych lub nadużywanie niektórych leków (np. przeciwzapalnych).
W grupie ryzyka znajdują się osoby starsze, które nadużywają środków przeciwbólowych (podwyższają poziom kreatyniny), osoby otyłe, palące papierosy oraz te, u których w rodzinie występowały wrodzone choroby nerek.

Objawy chorób nerek

Zaburzenia w funkcjonowaniu nerek objawiać się mogą zmianą wyglądu moczu, częstotliwością oddawania moczu, obrzękiem rąk, nóg lub oczu, brakiem energii, nadmierną sennością czy podwyższonym ciśnieniem krwi. Gdy pojawiają się dodatkowe objawy takie jak: ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, mniejszy apetyt, bezsenność, skurcze mięśni (szczególnie w nocy), obrzęki oraz suchość i swędzenie skóry, częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy) – jest to ostateczny sygnał alarmowy, który powinien bezwarunkowo skłonić nas do wizyty u lekarza nefrologa.

Jak dbać o nerki?

Podstawową zasadą dbania o nerki jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Woda poprawia i ułatwia pracę nerek. Pić powinniśmy ok. 1,5-2 litrów dziennie, najlepiej małymi łyczkami, przez cały dzień, a latem w czasie upałów ? nawet do 3 litrów.
Równie ważna dla kondycji i zdrowia naszych nerek jest odpowiednia dieta i rezygnacja z nadmiaru soli, której dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 g tj. jedna płaska łyżeczka. W naszej diecie powinno natomiast znajdować się dużo owoców i warzyw. 
Oczyszczaniu nerek sprzyja szczególnie spożywanie arbuza, jabłek, owoców jagodowych, pietruszki, pestek dyni czy picie soku z cytryny.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-nerek

https://www.politykazdrowotna.com/42524,zadbaj-o-swoje-nerki-14-marca-swiatowy-dzien-nerek

worldkidneyday.org/about/world-kidney-day/