Świdnicki szpital Latawiec, jako jeden z nielicznych w Polsce, dysponuje najnowocześniejszym na rynku urządzeniem do nowatorskiego leczenia jaskry, metodą mikropulsowej cyklofotokoagulacji. W całym kraju z technologii takiej korzysta zaledwie sześć szpitali.
Zastosowanie Lasera CYCLO G6, amerykańskiej firmy IRIDEX, w który wyposażony został Oddział Okulistyczny naszego szpitala, stanowi przełom w leczeniu jaskry. Jest doskonałą alternatywą leczenia dla osób, u których nie ma możliwości stosowania leków, gdyż pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP), bez konieczności podawania farmaceutyków, a co więcej pozwala uniknąć mechanicznej ingerencji w obrębie gałki ocznej i związanego z tym ryzyka wystąpienia powikłań.
Na temat jaskry oraz korzyści, wynikających z zastosowania nowoczesnego sprzętu w jej leczeniu, rozmawialiśmy z Lekarzem Kierującym Oddziałem Okulistycznym świdnickiego szpitala Latawiec, Panią Marią Smolarek-Wicher.
Czym jest jaskra i jakie niesie za sobą niebezpieczeństwa?
Jaskra to choroba oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, stopniowo ograniczająca pole widzenia, a finalnie prowadząca do pogorszenia lub utraty wzroku.
W jaki sposób dotychczas leczono jaskrę?
Do tej pory u pacjentów, u których rozwijała się choroba mieliśmy ograniczone możliwości działania. Często byliśmy zmuszeni do ingerencji chirurgicznej, co niesie za sobą duże ryzyko powikłań lub stosowania innych metod, zawsze obarczonych sporym ryzykiem zabiegowym, a także ograniczoną możliwością stosowania (nie u wszystkich pacjentów) i skutecznością.
Jakie korzyści dla pacjenta wynikają z zastosowania lasera CYCLO G6 w leczeniu jaskry?
Nowa technologia MicroPulse, którą dysponujemy, to obecnie najnowocześniejsza terapia jaskry, coraz częściej stosowana na świecie. Jest to przede wszystkim metoda bezpieczna dla pacjenta, dzięki temu, że zabiegi są nieinwazyjne (nie naruszamy struktury gałki ocznej). W związku z tym, ryzyko powikłań jest ograniczone do minimum i stanowi zaledwie ułamek w porównaniu ze starszymi metodami. Bardzo ważny jest dla nas fakt, że możemy zabiegi MicroPulse wykonywać u praktycznie wszystkich pacjentów, ponieważ przeciwskazania dotyczą jedynie albinosów.
Jak ocenia Pani skuteczność nowej metody i czy jest ona już powszechna w Polsce?
Skuteczność tej metody w pożądanym efekcie, jakim jest zmniejszenie nadciśnienia wewnątrz gałki ocznej, jest porównywalna z innymi chirurgicznymi metodami leczenia. Nowa metoda leczenia jest coraz chętniej stosowana i z pewnością szybko zyskuje na popularności. Niemniej jednak, jesteśmy obecnie jednym z nielicznych w Polsce i jedynym na Dolnym Śląsku szpitalem, oferującym przeciw jaskrowe zabiegi laserem MicroPulse.
SPZOZ w Świdnicy znalazł się w wąskim gronie szpitali, mogących zaoferować pacjentom dostęp do najnowocześniejszej technologii leczenia jaskry. Zakup urządzenia, sfinansowany ze środków własnych szpitala, jest kolejnym z działań, służącym zapewnieniu pacjentom opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie. Nowa terapia leczenia jaskry jest już dostępna, a pierwsi pacjenci skorzystali z możliwości urządzenia MicroPulse.