Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy został ustanowiony w 2000 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obchody święta mają na celu uświadamianie, jakie zdrowotne skutki niesie za są spadek hormonów płciowych u kobiet i mężczyzn, jakie problemy zdrowotne wiążą się z przekwitaniem i jak można sobie z nimi radzić.
Menopauza i andropauza to naturalne procesy, które zachodzą w ciele kobiety i mężczyzny około 50. roku życia. O męskich problemach przekwitania mówi się rzadziej, mimo że objawy są podobne jak u kobiet w przypadku menopauzy. Powszechne jest przekonanie, że przekwitanie to typowo kobiecy problem, związany z upływającym czasem i wygasaniem pewnych funkcji w organizmie, tymczasem przekwitanie dotyka obu płci i zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest sporym wyzwaniem.
MENOPAUZA
Przekwitanie kobiet wiąże się z trwałym zahamowaniem pracy jajników, które produkują żeńskie hormony płciowe, zwane estrogenami. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że menopauza występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia i trwa średnio 4 lata. Na wcześniejsze pojawienie się menopauzy w dużej mierze wpływają stan zdrowia kobiety i jakość jej życia. Nadmierny stres, zła dieta, palenie papierosów, zażywanie leków obniżających poziom estrogenów czy choroby takie jak: cukrzyca, choroby układu immunologicznego, znacznie przyspieszają przekwitanie u kobiet.
Pierwszym sygnałem, informującym że organizm przygotowuje się do menopauzy jest skracanie się cyklu miesiączkowego. Z biegiem czasu kobieta przestaje miesiączkować w ogóle i może odczuwać typowe objawy menopauzy, czyli: nadmierną potliwość, uderzenia gorąca, silne bóle piersi, bóle w podbrzuszu i pleców, bóle głowy, zawroty głowy. Charakterystyczny dla tego czasu jest także stan ogólnego zmęczenia, przyrost tkanki tłuszczowej, osłabienie libido, skłonność do infekcji intymnych czy nietrzymanie moczu.
Menopauza to także trudny moment dla kobiecej psychiki. Pojawiają się zmiany nastroju, zaburzenia snu i koncentracji. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne dotykają nawet 57 proc. kobiet w okresie menopauzy. W końcowym etapie przekwitania w pełni zanika podstawowa funkcja jajników, co daje pewien stan równowagi hormonalnej, ale jednocześnie powoduje, że kobieta staje się bardziej narażona na osteoporozę i choroby układu krążenia.
ANDROPAUZA
Męskie przekwitanie to problem, najczęściej pojawiający się u panów, którzy prowadzą niehigieniczny tryb życia, są nałogowymi palaczami, nadużywają alkoholu, nie przestrzegają zasad zdrowego żywienia, nie mają czasu na odpoczynek, stronią od aktywności fizycznej. Przekwitanie daje o sobie znać częściej pacjentom chorym na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie i osób z podwyższonym poziomem cholesterolu. Co ważne, nie wszyscy panowie odczuwają skutki zaburzeń hormonalnych związanych ze starzeniem się organizmu w jednakowy sposób. Jedynie 10-20 proc. mężczyzn w wieku pomiędzy 50. a 60. rokiem życia ma objawy związane z przekwitaniem.
Główne objawy przekwitania u mężczyzn wiążą się z dolegliwościami: somatycznymi (bóle, osłabienie organizmu, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu), psychicznymi (kłopoty z koncentracją, wahania nastroju, stany depresyjne), naczyniowo-ruchowymi (nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, kołatanie serca), a także seksualnymi (kłopoty z erekcją, osłabieniem libido). W trakcie przekwitania zmniejsza się też masa mięśniowa i kostna, zwiększa się za to otyłość brzuszna.
Warto pamiętać, że regularne badania, zdrowa dieta oraz aktywny tryb życia znacznie ułatwiają przejście przez czas przekwitania.
Źródło:
https://dimedic.eu/pl/wiedza/przekwitanie-objawy-u-mezczyzn-i-kobiet-w-jakim-wieku