Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

foto: www.wyborcza.pl

W każdą drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. W tym roku święto to przypada na 10 października a jego obchody, jak co roku, organizowane są przez komitet Worldwide Hospice Palliative Care Alliance – sieć krajowych i regionalnych organizacji opieki hospicyjnej i paliatywnej, które wspierają jej rozwój na całym świecie.

Tegorocznym obchodom święta przyświeca hasło „Moja opieka, moja wygoda”.

Zasadniczym celem opieki hospicyjnej i paliatywnej jest poprawa jakości życia i zmniejszenie cierpienia osób chorych. Ideą obchodów Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej jest zwiększanie dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie. Ważne jest również wzrost świadomości oraz zrozumienie potrzeb medycznych, społecznych, duchowych – ludzi żyjących z chorobą ograniczającą życie i ich rodzin oraz zbieranie funduszy na wsparcie i rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej.

Twórczynią pierwszego na świecie nowoczesnego hospicjum w Londynie i światowego ruchu hospicyjnego była dr Cicely Saunders. W 1978 roku przybyła do Polski i wygłosiła dla lekarzy wykłady o opiece hospicyjnej i leczeniu bólu nowotworowego. Jej wystąpienie w Krakowie, w Instytucie Onkologii, spowodowało, że lekarze z Instytutu zainteresowali się ideą hospicyjną. Dziś w Polsce funkcjonuje blisko 500 hospicjów publicznych, prywatnych oraz pozarządowych.

Źródło:

www.thewhpca.org