Światowy Dzień Wzroku (ang. World Sight Day) przypada w każdy drugi czwartek października. Obchody tego dnia koordynowane są przez Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie (IAPB) w ramach inicjatywy VISION 2020 i mają przypominać o profilaktyce oraz promować wiedzę na temat wad wzroku ich leczenia i diagnostyki. Tegoroczny Światowy Dzień Wzroku przypada na 8 października.
W Polsce Światowy Dzień Wzroku jest obchodzony od 2006 r. pod patronatem Zbigniewa Religii. Obchodami święta zajmuje się Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz Stowarzyszenie Pacjentów chorych na zwyrodnienie plamki żółtej. Szacuje się, że ok. 285 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu wad wzroku lub jego utraty.
Czynniki wywierające negatywny wpływ na stan naszego wzroku:
- stały kontakt z ekranem monitora komputera, telewizora lub telefonów komórkowych, zwłaszcza w bliskiej odległości, a także długotrwałe czytanie z bliska tekstu napisanego małą czcionką, zwłaszcza w nieodpowiednio oświetlonym pomieszczeniu.
niewłaściwa ochrona oczu przed słońcem ? noszenie okularów przeciwsłonecznych bez odpowiedniego filtra czy całkowita z nich rezygnacja. - nieodpowiednia temperatura i niska wilgotność powietrza oraz brak higieny oka ? niedokładny demakijaż czy spanie w soczewkach prowadzi do zapalenia spojówek.
- niedobory witaminy A, C i E, spowodowane nieodpowiednią i ubogą dietą. Szczególnie bogate w polecane są warzywa i owoce bogate w witaminę A: marchewki, morele, dynie, brzoskwinie, mango, pomidory i papryki.
Choroby oczu rozwijają się zazwyczaj powoli, a pierwsze symptomy bywają lekceważone przez pacjentów. Wady wzroku najczęściej pojawiają się po czterdziestym roku życia, jednak przez wzgląd na rosnące znaczenie urządzeń narażających oczy na uszkodzenie, schorzenia zaczynają występować wcześniej. Najczęstszymi wadami wzroku jest nadwzroczność oraz krótkowzroczność, w leczeniu których stosuje się okulary i soczewki. Chorobą, która rozwija się wraz z wiekiem, jest presbiopia, czyli starczowzroczność, objawiająca się rozmywaniem obrazu.
W celu uniknięcia problemów ze wzrokiem bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u okulisty. Niezwłocznie porady specjalisty należy zasięgnąć, gdy pojawią się dolegliwości, takie jak: swędzenie oczu, zaburzenia widzenia czy pieczenie. Ponadto należy chronić wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV, nie tylko latem. Zmuszając oczy do wysiłku, należy zapewnić im odpowiednie światło oraz wilgotność w pomieszczeniu. Spędzając dużo czasu przed komputerem, warto wykonywać ćwiczenia rozluźniające, które wzmocnią oczy. Wspomóc wzrok można także za pomocą odpowiedniej diety.
Źródło:
everethnews.pl/newsy/swiatowy-dzien-wzroku-zadbaj-o-oczy/