Światowy Dzień Serca

www.freepik.com

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie, w ostatnią niedzielę września w ponad 120 krajach. Jego inicjatorem jest Światowa Federacja Serca, współpracująca z WHO, UNESCO i UNICEF. W Polsce, obchody organizowane są  od 2002  roku  przez Polskie  Towarzystwo Kardiologiczne i w tym roku przypadają na 27 września.

Ustanowienie Światowego Dnia Serca służy promocji profilaktyki jako najlepszej i najprostszej drogi do zachowania zdrowia, poszerzaniu wiedzy o chorobach układu sercowo ? naczyniowego oraz informowaniu o metodach leczenia. W ramach promocji postaw prozdrowotnych podczas Dnia Serca dużo mówi się o znaczeniu aktywności fizycznej i odpowiedniej diety jako stylu życia, decydującym o prawidłowym stanie naszego układu sercowo-naczyniowego.

Szczególnie podkreśla się też wagę rzucenia palenia wśród osób, które wciąż palą papierosy czy inne wyroby tytoniowe. Każdy palacz ma dwukrotnie wyższe ryzyko zawału serca, w porównaniu z osobami niepalącymi, bez względu na inne występujące czynniki. Palenie znacznie podnosi ryzyko wszelkich chorób związanych z układem krążenia, w tym nadciśnienia, udaru, choroby wieńcowej czy miażdżycy tętnic.

Chcąc zadbać o serce pamiętajmy o najważniejszych zasadach:

  • wysiłek fizyczny – bieganie, fitness, pływanie, jazda na rowerze ? aktywności takie pozytywnie wpływają na serce, wspomagając jego pracę i poprawiając ogólną kondycję.  Ważne jednak,  aby wysiłek fizyczny był dostosowany do potrzeb organizmu, wieku i stanu zdrowia.

  • zdrowe odżywianie  –  nasza dieta powinna być zrównoważona i różnorodna,  bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, chude ryby i mięso oraz mleko i przetwory mleczne. Bezwzględnie ograniczyć należy słodycze, sól i alkohol.

  • nawadnianie organizmu – odpowiednie nawadnianie organizmu ułatwia pracę serca, łatwiej pompuje ono krew, dzięki czemu usuwa zanieczyszczenia nagromadzone w naszym organizmie. Ilość wody, którą należy spożywać w ciągu dnia, zależy od masy ciała i aktywności fizycznej. Przyjmuje się jednak, że 2 litry płynów dziennie to optymalna ilość dla średnio aktywnej osoby dorosłej.

Serce mamy tylko jedno, dbajmy więc o nie najlepiej jak potrafimy!

Źródło:

www.kardio.umed.pl/swiatowy-dzien-serca/

www.krakow.ptkardio.pl/serce.html

www.medgen.pl/pl/206-swiatowy-dzien-serca