9 maja – Dzień Okulistyki

9 maja, w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyera, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie, przypada Dzień Okulistyki.

Ferdinand Monoyer stworzył tablicę używaną do badania ostrości wzroku. Litery wykresu czytane od dołu do góry po lewej stronie dają nazwisko Monoyer i skrót DM (docteur en médecine ? doktor medycyny), a po prawej imię Ferdinand.  Monoyer wynalazł również dioptrię, która umożliwia określenie zdolności zbierającej soczewek w okularach.

Wzrok jest niezwykle istotny w poznawaniu i rozumieniu otaczającego nas świata. Pomaga w nauce, w codziennych czynnościach, w pracy i w odpoczynku. Wzrok daje nam również informacje o tym gdzie jesteśmy, co się wokół nas dzieje się i co może wydarzyć.

Dzięki zmysłowi wzroku dociera do nas ponad 80% informacji z otaczającego nas świata. Te informacje są nadrzędne dla naszego mózgu w zakresie percepcji świata, dlatego też tak często ulegamy iluzjom optycznym.

W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku. U ludzi dorosłych badanie kontrolne powinny być wykonane co 2 lata ponieważ po 40 roku życia jesteśmy bardziej narażeni na takie choroby jak jaskra, zwyrodnienie plamki-AMD czy zaćma.

Dzień Okulistyki to dobry dzień, aby profilaktycznie zbadać swój wzrok i w razie konieczności w porę zareagować na ewentualne zmiany sprawności naszych oczu.

Źródło:

https://www.nfz-rzeszow.pl/pacjenci/aktualnosci/pacjenci-informacje-ogolne/9-maja-dzien-okulistyki,art1671/

https://biznes.newseria.pl/news/osoby-niewidome-i,p2050958756