8 maja przypada Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (ang. International Red Cross and Red Crescent Movement). Święto obchodzone jest w dzień urodzin Henriego Dunanta – założyciela Czerwonego Krzyża.
Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników, którzy są obecni w ponad 192 krajach. Obchody święta służą zwróceniu uwagi na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża, którzy poprzez moc humanitaryzmu ratują ludzkie życie oraz łagodzą cierpienie. Nie zostawiają oni nikogo bez pomocy, bez względu czy ucierpiał on w wyniku klęski naturalnej, czy wywołanej przez działania człowieka, czy w trakcie konfliktu zbrojonego. Są wszędzie i dla wszystkich.
W Polsce mamy ponad 86 000 wolontariuszy, którzy angażują się w programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspierają i aktywizują seniorów, uczą pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań. W swoich działaniach kierują się ideami humanitaryzmu, a w szczególności bezinteresownej pomocy.
Znak czerwonego krzyża i czerwonego półksiężyca to symbole ochrony nadane prawem międzynarodowym rannym i chorym, a także tym którzy się nimi opiekują podczas konfliktów zbrojnych. Znaki te informują że nie można atakować osób i obiektów nimi oznakowanych oraz pokazują przynależność do organizacji czerwonego krzyża i czerwonego półksiężyca. Nie są one symbolami religijnymi, a jedynie symbolami ochrony z przesłaniem, iż pomoc jest w zasięgu ręki. Znaki te muszą być przestrzegane.
Obecnie, w związku z pandemią koronawirusa, z którą mierzy się świat działania wolontariuszy na całym świecie koncentrują się na pomaganiu seniorom, osobom samotnym, przebywającym w kwarantannie, czy izolacji, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie poradzić sobie z załatwianiem codziennych spraw takich jak: zakupy, realizują recepty, czy zapłacenie rachunków.
Dzisiejszy dzień jest szczególną okazją, aby docenić piękną i bezinteresowną pracę wolontariuszy, którzy niosą wsparcie i pomoc wszędzie tam, gdzie czekają na nią potrzebujący, chorzy i samotni.
Źródło:
pck.malopolska.pl/swiatowy-dzien-czerwonego-krzyza-czerwonego-polksiezyca/