W 2024 roku Światowy Dzień Higieny Rąk przypada na 5 maja. Pandemia sprawiła, że to święto jeszcze nigdy nie było tak ważne. 5 maja to dzień, w którym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na higienę rąk.
Mycie rąk może uratować wiele żyć
Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest skierowane przede wszystkim do podmiotów medycznych, gdzie higiena rąk jest szczególnie ważna i może zaważyć na czyimś życiu. Lekarze i personel medyczny to oczywiście niejedyne osoby, które powinny pamiętać o tym zdrowym nawyku. Według statystyk co 8 Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a połowa mężczyzn i co 4 kobieta, nie robią tego po wyjściu z toalety! W jakich sytuacjach powinniśmy myć ręce?
- Po powrocie do domu, zakupach, dotykaniu poręczy i klamek w komunikacji miejskiej
- Po kontakcie z pieniędzmi
- Przed dotykaniem i przygotowywaniem jedzenia
- Po skorzystaniu z toalety
- Po porządkach, np. praniu brudnych rzeczy albo wyniesieniu śmieci
- Po zabawach ze zwierzakiem i dotykaniem jego zabawek, miski lub kuwety
- Po kichaniu, kasłaniu i ziewaniu skutkującym zasłanianiem ust i nosa
Higiena rąk – podstawowe zasady
Im częściej myjemy ręce, tym jesteśmy bezpieczniejsi. Nie należy lekceważyć podstawowych zasad higieny rąk na co dzień. Dzięki odpowiedniemu i regularnemu myciu rąk, zmniejszamy liczbę zakażeń w placówkach opieki zdrowotnej, a także zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chorób w biurach, budynkach użyteczności publicznej i przede wszystkim w domu.