3 maja przypada Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln ? astmę. Dolegliwości te dotykają najczęściej osób młodych i nasilają się wraz z wiekiem. Zarówno astma jak i alergia są uważane za choroby cywilizacyjne XXI wieku.
Alergią określa się nieprawidłową reakcję organizmu na zazwyczaj niegroźny czynnik. Może się ona objawiać nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, skurczami oskrzeli, trudnościami w oddychaniu, wysypką i bąblami skórnymi. W skrajnych przypadkach reakcją organizmu na alergen może być wstrząs anafilaktyczny i zgon. Do najczęściej występujących alergenów zalicza się: roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze.
Mimo, iż alergie w zdecydowanej większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, to poprzez swoje uciążliwe objawy w sposób znaczący obniżają jakość życia.
Astma jest natomiast przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która objawia się dusznościami, uciskiem w klatce piersiowej i kaszlem. Większość przypadków astmy u osób dorosłych rozpoczyna się w dzieciństwie. Astma ma najczęściej podłoże alergiczne i zazwyczaj rozwija się u dzieci w 5-7 roku życia oraz u młodych dorosłych. W przypadku dzieci najpierw pojawia się alergia pokarmowa, potem atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa i na koniec rozwija się astma.
Astma pojawiająca się u osób dorosłych może mieć np. z otyłością, z menopauzą czy powstać w wyniku narażenia w miejscu pracy.
Do uszkodzenia układu oddechowego może też doprowadzić przebywanie w dymie papierosowym czy w zanieczyszczonym powietrzu. Wpływ jakości powietrza na astmę i alergię jest ogromny a wszechobecny smog w bezpośredni sposób oddziałuje na wzrost ryzyka rozwoju chociażby astmy oskrzelowej, a także potęguje występowanie jej objawów.
Źródło: