24 października ? Światowy Dzień Walki z Otyłością

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości, a także zwiększenie świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie.

Otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci. Nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, a statystyki z nią związane są zatrważające. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie.  W tej chwili na świecie nadwagę lub otyłość ma ponad połowa dorosłych i jedna piąta dzieci. Na samą otyłość choruje jedna trzecia dorosłych. W Polsce problem dotyczy 20% dorosłych, a osób z nadwagą i otyłością jest ponad 50%. Wśród dzieci ponad 16% ma problem ze zbyt dużą wagą.

Otyłość podzielić możemy na dwa rodzaje: pierwotną oraz wtórną. Pierwotna związana jest z tzw. dodatnim bilansem energetycznym ? ludzie wydatkują za mało energii w porównaniu z jej ilością dostarczaną z pożywieniem. Otyłość wtórna powstaje w wyniku chorób powodujących zaburzenie równowagi metabolicznej organizmu.

Otyłość jest przyczyną wielu poważnych, często śmiertelnych chorób:

  • chorób układu krążenia,
  • nowotworów (trzustki, nerek, jelita grubego, prostaty czy rak piersi),
  • chorób nerek, wątroby i naczyń żylnych,
  • zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego,
  • nadciśnienia i miażdżycy.

Dodatkowo u osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca, a także cukrzycy typu II.

Wymienić można kilka przyczyn narastania problemu nadwagi i otyłości. Główna to spożywanie wysokokalorycznej, przetworzonej żywności bogatej w tłuszcz, słodycze, którymi ?zajadamy? stres i nudę, a ponadto siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Wszystko to sprawia, że liczba osób z nadwagą i otyłością z dnia na dzień rośnie. Co gorsze, sami rodzice utrwalają nieprawidłowe wzorce odżywiania i przekazują niezdrowy styl życia swoim dzieciom.

Redukcja masy ciała i zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia to najprostsze metody walki z otyłością. Włączenie odpowiedniej diety bogatej w warzywa i owoce oraz aktywne spędzanie wolnego czasu to podstawa zmian gwarantujących utrzymanie szczupłej sylwetki, a co za tym idzie zdrowia. 

Według danych WHO 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca o ok. 30%, cukrzycy o 27%, a ryzyko raka piersi lub jelita grubego o 21-25%. Ponadto ruch obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu, nadciśnienia czy depresji.

Źródło:

https://pssekrakow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=951:24-pazdziernika-swiatowy-dzien-walki-z-otyloscia-2&catid=126&Itemid=237

https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/europejski-dzien-walki-z-otyloscia