22 września przypada coroczny Światowy Dzień Bez Samochodu, obchodzony w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Celem obchodów Dnia bez Samochodu jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych oraz upowszechnianie informacji o negatywnych skutkach nadużywania samochodu, a co za tym idzie przekonanie ludzi do alternatywnych środków transportu.
Geneza Światowego Dnia bez Samochodu sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. Pierwsze pomysły nakłaniania użytkowników samochodów do korzystania z innych form transportu miały związek z kryzysem naftowym, który dotknął globalną gospodarkę w tamtym czasie. Dziś ma on wymiar nie tyle ekonomiczny, co proekologiczny i prozdrowotny.
Z danych WHO wynika, że zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się co roku do śmierci ok. 4,2 mln ludzi na całym świecie. Dotyczy to przede wszystkim populacji żyjącej w dużych aglomeracjach. W Polsce problem jest szczególnie dotkliwy, gdyż wskaźnik motoryzacji w naszych miastach stale rośnie. Smog ma bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia: sprzyja zwiększonej zapadalności na schorzenia układu krążenia, takie jak udary mózgu, zawały serca, niewydolność mięśnia sercowego, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca oraz ich powikłania.
Przesiadając się z auta na rower lub wybierając spacer zamiast jazdy samochodem nie tylko redukujemy zanieczyszczenie środowiska wynikające z emisji spalin do atmosfery ale również fundujemy sobie codzienną dawkę aktywności. Według zaleceń WHO, dorosły człowiek powinien dostarczać sobie co najmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo. Taka aktywność zmniejsza ryzyko zawału, udaru mózgu i wielu innych chorób, a przy tym poprawia odporność, kondycję i samopoczucie.
W Polsce, Światowy Dzień bez Samochodu obchodzony jest od kilkunastu lat. W ramach propagowania akcji samorządy oferują np. darmowe przejazdy komunikacją miejską, bezpłatne parkingi czy zniżki na rowery miejskie.
W tym roku, z uwagi na pandemię COVID-19 wiele miast zrezygnowało z przygotowywania masowych wydarzeń promujących ?Dzień bez Samochodu”. Mimo tego, w dalszym ciągu propagują one tę ideę i zachęcają do ekologicznej postawy, nie tylko 22 września, ale też w każdy inny dzień.
Źródlo: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/swiatowy-dzien-bez-samochodu-dlaczego-warto-zrezygnowac-z-jazdy-samochodem,6582,n,168