21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, a również obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa a jego celem jest podniesienie świadomości społecznej  na temat trisomii 21 oraz potrzeb osób z Zespołem Downa.

Data obchodów święta nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. którego obecność stanowi genetyczną przyczynę Zespołu Downa.

Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Częstość występowania zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:700 urodzeń i nie ma związku z płcią, w równym stopniu dotyczy chłopców i dziewczynek. Zespół Downa został opisany po raz pierwszy w 1862 roku przez angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, od nazwiska którego pochodzi nazwa tego schorzenia. W 1959 roku z kolei francuski lekarz i genetyk Jérôme Lejeune odkrył u pacjentów chorujących na to schorzenie obecność dodatkowego chromosomu (trisomię), który następnie został zidentyfikowany jako chromosom 21.

Symbolem dzisiejszego święta są kolorowe skarpetki „nie do pary” (symbol niepasującego dodatkowego chromosomu w 21 parze), które dziś zakładamy na znak solidarności i tolerancji dla osób z Zespołem Downa.

Źródło:

https://wshe.edu.pl/swiatowy-dzien-zespolu-downa/

https://www.pfron.org.pl/komunikaty-z-regionu/szczegoly-komunikatu/news/dzien-kolorowej-skarpetki-swiatowy-dzien-zespolu-downa/

https://zdrowegeny.pl/poradnik/zespol-downa