Europejski Dzień Prostaty został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology ? EAU) w 2006 roku. Obchodom święta przyświeca idea zwiększania społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.
Prostata jest to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego, otaczający cewkę moczową. Wytwarza on wydzielinę, w której poruszają się plemniki. Jego powiększenie prowadzi do pojawienia się mało komfortowych objawów, związanych ze zwężeniem dróg odpływu moczu oraz uciskiem na pęcherz moczowy. Nowotwór prostaty ma najczęściej charakter pierwotny, co oznacza, że nie jest przerzutem komórek nowotworowych z innego organu, ale jego źródłem są tkanki prostaty.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego, tym raka prostaty przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost prostaty, zwanej też sterczem lub gruczołem krokowym ? stwierdza się u połowy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków ? ok. 90% populacji. Co ważne, nowotwór gruczołu krokowego może być trwale wyleczony, jednak pod warunkiem wczesnego wykrycia choroby.
Największym ?sprzymierzeńcem? tej choroby jest brak świadomości w zakresie profilaktyki i diagnostyki nowotworu gruczołu krokowego, wstyd związany z wizytą u lekarza urologa oraz niska odpowiedzialność związana z troską o własne zdrowie. Tymczasem nieskomplikowane badanie u specjalisty, w tym pomiar poziomu białka, zwanego PSA (antygenu swoistego dla prostaty ? ang. Prostate-Specific Antigen), wystarczają do wykrycia większości przypadków choroby na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jej rozwoju.
Czynniki związane z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka prostaty to w głównej mierze: wiek (nowotwór ten bardzo rzadko ujawnia się przed 50. rokiem życia, a ponad połowa chorych w momencie rozpoznania ma co najmniej 70 lat), obciążenie rodzinne, otyłość i dieta wysokotłuszczowa, siedzący tryb życia, podwyższony poziom androgenów. Do głównych objawów choroby należą: dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności w opróżnieniu pęcherza czy częstomocz oraz zaburzenia erekcji, których nie można lekceważyć ? jeśli nie mają podłoża emocjonalnego warto skonsultować się z urologiem.
Wpływ na zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworu gruczołu mają:
- Dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe szczególnie zawarte w rybach i oleju lnianym oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe w oliwie z oliwek.
- Dieta obfita w warzywa i owoce zawierające selen, witaminy D, E i betakaroten. Szczególnie wskazane jest spożywanie pomidorów, które zawierają w sobie likopen oraz dynię i słonecznik.
- Regularna aktywność fizyczna i unikanie siedzącego trybu życia.
- Wykluczenie palenia tytoniu i ograniczenie spożywania alkoholu.
Zadbaj o swoje zdrowie ? Przebadaj się!
https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/europejski-dzien-prostaty