15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, który ogłoszony został w 2006 roku przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology).
Zasadniczym celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi na temat chorób prostaty i zagrożeń z nimi związanych, a także szerzenie społecznej świadomości w tym zakresie i zachęcenia mężczyzn do regularnej profilaktyki.
Prostata to gruczoł krokowy lub inaczej gruczoł sterczowy lub stercz, który pełni niezmiernie ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Bardzo częstym problemem związanym z prostatą jest jej przerost, objawiający się najczęściej problemami z oddawaniem moczu. Pojawia się on na skutek uciskania cewki moczowej przez gruczoł krokowy.
Dużo poważniejszym problemem jest jednak nowotwór prostaty, który jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Niestety ta choroba może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. W tym wypadku niezwykle ważna jest profilaktyka. Każdy mężczyzna powyżej 40 lub 45 roku życia raz w roku powinien odbywać badanie prostaty u lekarza urologa.
Regularne kontrole urologiczne pozwalają nie tylko zmniejszyć dolegliwości spowodowane łagodnym rozrostem prostaty, ale przede wszystkim dają szansę na wykrycie raka prostaty w jego wczesnej fazie zaawansowania, pozwalającej na całkowite wyleczenie. Niestety, niewielu mężczyzn zgłasza się regularnie na badanie prostaty, głównie z powodu wstydu.
Czynniki sprzyjające rozwojowi raka prostaty to palenie papierosów, wiek (ponad 65% wszystkich nowotworów prostaty jest diagnozowanych u mężczyzn powyżej 65 roku życia), nieprawidłowa dieta (w tym spożywanie dużych ilości alkoholu), jak również obciążenia genetyczne.
Źródło:
medgen.pl/pl/199-dzien-prostaty
gladiator-prostata.pl/15-wrzesnia-dniem-kiedy-mezczyzni-powinni-przypomniec-sobie-ze-maja-prostate/
pulsmedycyny.pl/europejski-dzien-prostaty-15-wrzesnia-876364