15 października – Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto obchodzone jest w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi, w profilaktyce zdrowotnej znanego pod nazwą Różowy Październik.

Jest to szczególny dla kobiet czas, w którym zwraca się uwagę, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi oraz poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie lub wykrycie choroby na jej wczesnym etapie. To dzień, w którym okazuje się wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom, które także toczą ciężką wojnę o życie swoich najbliższych. Znakiem solidarności jest zakładana tego dnia różowa wstążeczka.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet na świecie, diagnozowany w coraz młodszym wieku. W Polsce rozpoznawany jest u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny.

Profilaktyka raka piersi

Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc.

STAŃ PRZED LUSTREM OBSERWUJĄC SWOJE PIERSI, POSZUKAJ ZMIAN W KSZTAŁCIE, SYMETRII, ZARYSIE PIERSI.

  1. Opuść ręce swobodnie.
  2. Unieś ręce do góry.
  3. Załóż ręce za głowę.
  4. Oprzyj ręce na biodrach.
  5. Oprzyj silnie ręce na biodrach, jednocześnie pochyl tułów do przodu.
  6. Uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
  7. Wykonując ruchy spiralne opuszkami palców, uciskaj pierś i jej okolice, poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych w okolicach pachowych.
  8. Badanie powtórz w pozycji leżącej.
  9. Powtórz wszystkie czynności badając drugą pierś.

Niepokojące objawy

  1. zmiana wielkości i kształtu piersi nieustępująca po miesiączce,
  2. guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
  3. zmiana koloru skóry piersi,
  4. wciąganie skóry piersi,
  5. pomarszczenie lub łuszczenie się̨ skóry piersi.

Mammografia

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Wykonanie mammografii trwa kilka minut.

W ramach profilaktyki raka piersi wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia mogą skorzystać z bezpłatnego  badania mammograficznego w naszym szpitalu. Sprawdź tutaj 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/15-pazdziernik—swiatowy-dzien-walki-z-rakiem-piersi

https://www.gov.pl/web/psse-tczew/rozowy-pazdziernik-2023-miesiac-swiadomosci-raka-piersi

https://umlub.pl/pl/breast-fest-2023-czyli-rak-piersi-pod-lupa/