15 marca – Dzień Walki z Chrapaniem

www.swiatlekarza.pl

15 marca przypada Dzień Walki z Chrapaniem. Chrapanie to przypadłość, o której warto mówić nie tylko przez wzgląd na dokuczliwość i obniżony komfort spania u osób przebywających w towarzystwie chrapiącego, ale przede wszystkim ze względu na na zdrowie samego chrapiącego. Chrapanie określane jako dźwięk powstający na skutek drgań rozluźnionych mięśni podniebienia miękkiego i gardła, kiedy przechodzi przez nie wdychane powietrze, samo w sobie nie jest chorobą. Może jednak prowadzić do wystąpienia innych, groźnych problemów zdrowotnych.

Niebezpieczeństwa wynikające  z chrapania

Szczególnie niebezpieczny dla zdrowia jest bezdech senny, który rozwija się wyłącznie u osób, które chrapią. Zespół bezdechu sennego (zatrzymanie oddechu dłuższe niż 10 sekund) powoduje niedotlenienie i zaburzenia rytmu serca.
Ponadto u osób chrapiących dwa razy częściej występują nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, a także częściej chorują one na infekcje górnych dróg oddechowych. Przesuszona przez spanie z otwartymi ustami śluzówka jamy ustnej i nosa jest słabszą barierą dla zarazków.

Skutki chrapania negatywnie rzutują też na zdrowie osoby, która dzieli sypialnię z chrapiącym. Z powodu chronicznego niewyspania (partnerowi osoby chrapiącej ucieka każdej nocy średnio 1,5-2 godziny snu) nierzadko cierpi ona na bóle głowy, rozdrażnienie czy kłopoty z koncentracją.

Skłonność do chrapania zwiększa się wraz z wiekiem. Niektórzy chrapią zawsze, ale chrapanie może się też pojawiać sporadycznie np. po dużym wysiłku fizycznym, przy zmęczeniu, po wypiciu alkoholu. Chrapanie często dotyka dzieci, a najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci jest powiększenie trzeciego migdałka z powodu częstych infekcji. Jeśli chrapaniu z powodu przerośniętego migdała towarzyszy bezdech senny, wskazane jest jego usunięcie.
Dziecko może chrapać również przy alergii, objawiającej się katarem i przekrwieniem błony śluzowej nosa, a także w przypadku krzywej przegrody nosa lub czasowej niedrożności nosa spowodowanej np. zapaleniem zatok. Każdy przypadek chrapania u dziecka warto skonsultować z lekarzem.

Przyczyny chrapania

  • krzywa przegroda nosowa,
  • inne wady wrodzone budowy górnych dróg oddechowych,
  • niedrożność nosa z powodu polipów,
  • alergie,
  • przerost migdałków,
  • obniżone napięcie mięśni języka i gardła,
  • nadwaga i otyłość,
  • palenie,
  • spanie na wznak.

Chrapiemy też z powodu infekcji układu oddechowego (np. przeziębienia, kataru alergicznego, zapalenia zatok). W tym przypadku, po wyleczeniu dolegliwości, chrapanie ustępuje. Chrapanie mogą powodować także niektóre leki uspokajające, zwiotczające mięśnie i antydepresanty.

Leczenie chrapania

Osoby chrapiące powinny udać się do lekarza laryngologa lub otolaryngologa, który sprawdzi ogólny stan zdrowia i zleci w razie potrzeby dodatkowe badania. Ważne jest ustalenie przyczyny chrapania: czy chodzi o niedrożną jamę nosową czy gardło. Wyleczyć z chrapania może zabieg chirurgiczny. Metody chirurgiczne są wykonywane w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. W zależności od rozpoznania na chrapanie mogą pomóc takie zabiegi jak:

  • skorygowanie skrzywionej przegrody nosa,
  • zmniejszenie małżowin nosowych,
  • endoskopowa operacja zatok,
  • radiotermoablacja podniebienia miękkiego.

Źródło:

https://apteline.pl/artykuly/chrapanie-przyczyny-leczenie-skutki-co-na-chrapanie