15 maja – Światowy Dzień Kangurowania

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2011 roku ustanowiła dzień 15 maja  Światowym Dniem Kangurowania. Określenie to oznacza bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki, zwany ?skóra do skóry?, który niesie ze sobą same korzyści.
Jest on realizowany u wszystkich noworodków bezpośrednio po urodzeniu i zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej powinien trwać nieprzerwanie 2 godziny. Kontakt nagiej skóry matki do nagiej skóry noworodka uspokaja maluszka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres poporodowy, a u wcześniaka niweluje również nieprzyjemne doświadczenia związane z wcześniactwem, jak pobyt w inkubatorze. Co więcej, kangurowanie stabilizuje stan dziecka w pierwszej tzw. ?złotej godzinie? po urodzeniu tj. zapewnia prawidłową ciepłotę ciała noworodka i ochronę przed jego utratą oraz wpływa także na prawidłową regulację czynności serca i oddechu.
U dzieci urodzonych przedwcześnie, zwłaszcza tych z bardzo małą (poniżej 1500g) i ekstremalnie małą masą ciała (1000g) kontakt ?skóra do skóry? bezpośrednio po urodzeniu trwa bardzo krótko, czasem jedynie kilka minut.

W kangurowaniu chodzi o to, by dziecko jak najczęściej czuło obecność bliskiej osoby. Najlepszą jego formą jest położenie nagiego malca na nagiej klatce piersiowej. Dobrze, jeśli noworodek spędza w tej pozycji jak najwięcej czasu, nawet do kilku godzin dziennie. Kontakt z rodzicem, w pierwszych godzinach i dniach życia z mamą, a później również z tatą uspokaja dziecko  ? czuje ono bicie serca, zapach i ciepło skóry mamy lub taty. Podczas kangurowania warto dodatkowo delikatnie masować plecki dziecka, co wzmacnia poczucie bliskości między rodzicem a dzieckiem.

Kangurowanie zostało wprowadzone w Bogocie w 1978 roku przez lekarza dr Edgara Reya Sanabaria, jako metoda zastępująca rolę inkubatora, dostarczająca ciepło wcześniakom.  W krajach rozwijających się, w których nadal brakuje inkubatorów i innego nowoczesnego sprzętu do leczenia noworodków, metoda kangurowania zmniejsza w znacznym stopniu zachorowalność i umieralność bardzo niedojrzałych wcześniaków.

Źródło:

https://www.termedia.pl/poz/15-maja-Swiatowym-Dniem-Kangurowania,37839.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/kangurowanie-noworodka-bliski-kontakt-rodzica-z-dzieckiem-aa-e7aH-GZWF-jNkf.html