12 października – Światowy Dzień Reumatyzmu

12 października, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. Został on ustanowiony w 1996r. przez Arthritis and Rheumatism International (ARI) – międzynarodową organizację zrzeszającą chorych na schorzenia reumatyczne. Celem Światowego Dnia Reumatyzmu jest propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych i podnoszenie świadomości na temat ich skutków.

www.termedia.pl

Choroby reumatyczne (potocznie reumatyzm) to grupa ponad 300 jednostek chorobowych związanych z układem ruchu. Schorzenia te charakteryzują się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, spowodowanymi najczęściej reakcją autoimmunologiczną. Objawiają się zmianami chorobowymi w stawach i kościach, dając objawy bólowe i w skrajnych przypadkach prowadząc do ograniczenia ruchomości stawów, aż do całkowitego ich usztywnienia.

Choroby reumatyczne to jednak nie tylko ?reumatyzm” kojarzony powszechnie ze starością i zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Wśród chorób reumatycznych wyróżnia się także układowe choroby zapalne obejmujące cały organizm, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU), fibromialgia. Schorzenie te dotykają ludzi niezależnie od wieku.

Na choroby reumatyczne cierpi ponad 120 milionów Europejczyków, w tym około 10 milionów Polaków. Liczbę osób z chorobami zapalnymi tkanki łącznej szacuje się w naszym kraju na około 270 tysięcy. Na choroby reumatyczne zapada duża grupa osób młodych będących u szczytu swojej aktywności zawodowej. Często muszą one podporządkować życie chorobie, odłożyć na bok ambicje, co odbija się negatywnie zarówno na ich pracy, jak i zdrowiu psychicznym. Wczesne wykrycie choroby i poddanie się właściwej terapii spowalnia rozwój choroby, łagodzi jej objawy i daje pacjentowi większe szanse na sprawne funkcjonowanie. Późno zdiagnozowana i źle leczona choroba może w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności, pozbawiając pacjentów możliwości pracy zawodowej, a nawet samodzielnego funkcjonowania.

Źródło:

http://reumaczest.pl/2018/10/12-pazdziernika-swiatowy-dzien-reumatyzmu-2/

https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/aktualnosci/173456,12-pazdziernika-swiatowy-dzien-reumatyzmu